Zaznacz stronę

Masaż tajski

Masaż tajski – joga dla leniwych

Masaż tradycyjny , zwany nuad thai ,gdzie  słowo nuad oznacza właśnie masaż, wywodzi się z tradycyjnej medycyny buddyjskiej. Masaż tajski jest typem masażu głębokiego tzn. stanowiącego połączenie akupresury, pasywnej jogi i refleksoterapii. Wykorzystuje się te sztukę do leczenia najrozmaitszych dolegliwości, łącząc ja z podawaniem naturalnych środków leczniczych. Patrząc pod tym kątem można nuad thai uznać za dziedzinę spokrewnioną  z medycyna chińska , która także opiera się na połączeniu leczenia środkami naturalnymi ,masażu stymulacji punktów akupresurowych. Uważa się, że kolebką masażu tajskiego wcale nie jest Tajlandia lecz Indie .

Wywodzący się z południowo-wschodniej Azji masaż tajski jest jedną z technik orientalnych terapii relaksacyjno-leczniczych. Przynosi ulgę w bólu i rozluźnienie całego ciała. Bywa nazywany „jogą dla leniwych”, bowiem masażysta układa ciało osoby masowanej w określonych pozycjach, a masując używa nie tylko dłoni, ale także stóp, łokci, nadgarstków i kolan.

Wpływ masażu tajskiego na ludzkie ciało jest nieoceniony. Ma on działanie nie tylko głęboko odprężające i rozluźniające napięcie mięśniowe, ale także stymuluje działanie układu odpornościowego oraz obiegu krwi i limfy w organizmie, poprawia przemianę materii             i pomaga oczyścić ciało z toksyn. Masaż tajski opiera się na elementach jogi, akupresury oraz refleksologii i bazuje na teorii przepływu energii w ludzkim ciele. Masażysta podczas zabiegu odblokowuje kanały energetyczne, a tym samym poprawia kondycję psychiczną, fizyczną       i emocjonalną pacjenta. Tajska forma masażu znakomicie sprawdza się jako terapia zarówno ruchowa – zmniejsza sztywność stawów i rozluźnia przykurcze mięśniowe, jak i terapia psychiczna – głęboko relaksuje. Z tych względów masaż tajski jest szczególnie polecany osobom narażonym na długotrwałe działanie stresu.

Jeśli chodzi o podstawy teoretyczne nuad thai jest jest bliskie filozofii jogi oraz ajurwedzie. Niektóre pozycje masażysty i masowanego, czasem widowiskowe przywodzą na myśl asany- postawy z jogi. Z tego powodu masaż tajski określany jest czasami jako joga         w parach. Najważniejszym celem tej sztuki jest uzyskanie harmonijnego krążenia energii      w organizmie. W medycynie hinduskiej energia życiowa ,prana ,jest wchłaniana z oddechem i pożywieniem. Koncentruje się w punkcie leżącym nieco poniżej pępka i stamtąd jest rozsyłana po całym ciele dzięki liniom sen. Gęsta siatka 72 tyś linii obejmuje cały ustrój człowieka. Według uczonych tekstów stanowi ona swoista warstwę energetyczna, nazywana pranamaja kosa. W terapeutycznym nuad thai wykorzystuje się zwykle 10 linii energetycznych. Tyle wystarczy by leczyć większość najczęstrzych dolegliwości. Na tych liniach znajdy ja się punkty akupresurowe, poddawane masażowi w określony sposób.

Specyficzną cechą profesjonalnego masażu tajskiego jest przestrzeganie starannie opracowanego rytuału. W salonie masażu tajskiego gość salonu przebiera się w tradycyjny strój, a masażysta wykonuje symboliczne obmycie nóg, by potem zacząć od nich masaż             i kierować się ku wyższym partiom ciała, kończąc na głowie. Sprzyja to prawidłowemu przepływowi energii w ciele oraz niweluje wpływ sił przyciągania ziemskiego. Ma również duże znaczenie dla układu krwionośnego osoby masowanej.

Masaże przeprowadzane są na specjalnych matach ułożonych na podłodze, lecz nigdy na stole do masażu. Jest to ważne, ponieważ masażysta musi mieć możliwość swobodnego przenoszenia ciężaru ciała na osobę masowaną, co z kolei ułatwia przekaz energetyczny pomiędzy masażystą a nią. Kluczowe jest indywidualne podejście masażysty do pacjenta – siła nacisku, technika masażu oraz jego długość powinny być dostosowane do aktualnego samopoczucia klienta, jego potrzeb i predyspozycji.

Kurs realizowany jest w godzinach:

  • piątek od 10 do 19.00
  • sobota od 09.00 do 19.00
  • niedziela od 09.00 do 16.00 (17.00)

Prowadzący Tomasz Młodawski http://akademia-spa.pl/o-nas/instruktorzy/14-tomasz-mlodawski-trenes-masazy-tajskich

Kurs trwa 3 dni

Koszt kursu wynosi 750 zł

Przewidywana liczba osób uczestnicząca w kursie: 6 – 10 osób

Planowany termin pierwszego modułu: 1 – 3 luty  2019 r.

 Absolwent kursu otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu 
(wzór zgodny z Rozp. MEN z dnia 18 sierpnia 2017 r. poz. 1632)

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest:

  • dokonanie wpłaty za uczestnictwo w kursie na tydzień przed planowanym rozpoczęciem kursu
  • dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 100 zł jest potwierdzeniem i gwarancją miejsca na kursie
  • liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń

KONTO BANKOWE
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk”

  1. Wazów 44, 65-044 Zielona Góra 86 1090 1535 0000 0001 3326 9109

Opis: imię i nazwisko, adres zamieszkania uczestnika oraz nazwa kursu

Osoby zakwalifikowane na kurs zostaną powiadomione pocztą elektroniczną!

 

Ramowy program kursu tradycyjnego masażu tajskiego – ok. 27 godzin zegarowych

Dzień I

Część teoretyczna:

– rys historyczny masażu tajskiego

– przybliżenie sylwetki twórcy masaży tajskiego

– najważniejsze cechy masażu

– podstawowe techniki masażu tajskiego

– przeciwwskazania do masażu

– wskazania do masażu

– środki ostrożności

– podstawowe obowiązki masażysty

Cześć praktyczna:

Dzień pierwszy – nauka masażu przedniej części ciała: nogi, brzuch, ręce.
Nauka technik kciukowania i dłoniowani.

Pytania i wolna dyskusja na temat poznanych technik.

Dzień II

Powtórka samodzielne wykonanie części  masażu z dnia pierwszego  następnie nauka masażu w pozycji na boku oraz w leżeniu na brzuchu.

Pytania i wolna dyskusja na temat poznanych technik.

 

Dzień III

Powtórka oraz nauka masażu w pozycji siedzącej – samodzielne wykonanie całego masażu ok 1,5-2 h.

Pytania i wolna dyskusja na temat poznanych technik.

Skip to content