Zaznacz stronę

Podolog

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk”
ul. Wazów 44
65-044 Zielona Góra

Zapytania dotyczące rekrutacji i życia szkoły.
E-mail:  zapytaj@medyk.zgora.pl
Sekretariat: msz@medyk.zgora.pl
Sekretariat czynny:  Pon. – Pt., godz. 7:00-15:00
tel. (068) 325-31-84, tel/fax (068) 327-13-25

Podolog (tryb dzienny )

2 lata (4 semestry )

Nowy zawód również w „Medyku”!

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r., wprowadza do systemu oświaty nowy zawód: PODOLOG.

W naszej szkole od lat interesujemy się pielęgnacją i wspomaganiem leczenia stóp. Zajęcia z tego zakresu odbywały się dotąd w ramach kształcenia na wydziale Technik Usług Kosmetycznych.

Z radością otwieramy zatem nowy kierunek i zapraszamy do nowej pracowni każdego, kto kocha stopy i pragnie zostać podologiem.

Kształcenie w zawodzie: Świadczenie usług w zakresie zabiegów podologicznych w szkole policealnej trwa 2 lata i prowadzone jest wyłącznie w formie dziennej.

Czym zajmuje się PODOLOG?

P o d o l o g i a  to dziedzina zajmująca się zarówno pielęgnacją stóp zdrowych, jak i stóp zmienionych chorobowo.

W gabinecie podologicznym można uzyskać pomoc w zakresie prawidłowego skracania paznokci, opracowania paznokci grzybiczych czy zgrubiałych, usuwania modzeli i odcisków, korekcji paznokci wrastających i wkręcających się za pomocą klamer, a także protetyki paznokcia. Podolog ma wiedzę w zakresie stosowania podstawowych środków farmakologicznych, kosmetycznych, a także protetycznego odciążania zagrożonych miejsc za pomocą specjalistycznych opatrunków i protez. Do jego kompetencji należy także wskazywanie rodzaju obuwia odpowiedniego dla określonego typu stopy. Tym, co wyróżnia podologa spośród innych specjalistów zajmujących się stopami, jest ścisła współpraca z lekarzami: flebologiem, dermatologiem, diabetologiem oraz chirurgiem.

Zapotrzebowanie na usługi PODOLOGA jest bardzo duże.

Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość czy zmiany naczyniowe, sprawiają, że wiele osób uskarża się na problemy ze stopami. Nie bez wpływu na ich kondycję pozostają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe, tryb życia i zamiłowanie do modnego, choć niezdrowego obuwia.

Dodatkowo, w związku z większą świadomością społeczną, zdrowe i zadbane stopy stają się równie ważne jak piękne zęby, włosy i cera. Coraz więcej osób szuka pomocy w gabinecie podologicznym.

Dynamicznie rozwijająca się PODOLOGIA staje się zawodem przyszłości.

Standardowy gabinet podologiczny posługuje się nowoczesnym i bezpiecznym sprzętem, rygorystycznie przestrzega się w nim higieny, używa materiałów jednorazowych. Narzędzia są dezynfekowane i sterylizowane, podobnie jak w gabinecie lekarskim. Profesjonalne techniki podologiczne budzą uznanie.

Absolwent naszej szkoły jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia gabinetu podologicznego w ramach działalności gospodarczej. Może świadczyć również usługi mobilne. Zatrudnienie znajdzie w poradniach diabetologicznych, szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, sanatoriach, czy też ośrodkach spa.