W niedzielę, 15.X obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk.
W ciągu zaledwie 15 sekund mycia rąk wodą z mydłem redukujemy liczbę bakterii o około 90 proc., a przez kolejne 15 sekund usuwamy pozostałe drobnoustroje, które mogą być przyczyną groźnych chorób.
Mycie rąk mydłem to prosta czynność, która jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ratowania życia dzieci przypomina UNICEF z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk, który obchodzony jest w niedzielę.
Dlatego należy pamiętać o tym, że mycie rąk nie może trwać krócej niż 30 sekund. Aby było w pełni skuteczne, nie wolno zapomnieć o wierzchach dłoni, przestrzeni między palcami, pod paznokciami, kciukach oraz nadgarstkach.
Obchodzony 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r., aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk wodą i mydłem to jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej.
Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk UNICEF przypomina, że każdego dnia 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób biegunkowych spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny.
Z danych UNICEF wynika, że biegunka jest nadal drugą, najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Każdego roku umiera z jej powodu 600 tys. dzieci.
Ponad 1,7 mld dzieci dotkniętych tą chorobą boryka się z problemami zahamowania wzrostu (niska waga ciała w stosunku do wieku, opóźnienia w rozwoju).
UNICEF przypomina, że jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk mydłem.
Mycie rąk przed jedzeniem i po wizycie w toalecie skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób biegunkowych.
Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk na całym świecie odbywają się specjalne pokazy i warsztaty mycia rąk, w których będzie uczestniczy m.in. 5 mln dzieci w Etiopii, 1,4 mln dzieci w Jemenie, a także 450 szkół podstawowych w Sierra Leone, 424 szkoły podstawowe w Mali i 12 miast w Indonezji.
Najnowsze komentarze