W dniu 2 września w auli naszej szkoły odbyło się jubileuszowe,

60-te uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

 

Na ręce Dyrektora Jarosława Marcinkowskiego licznie zgromadzeni goście zaprzyjaźnieni z placówką złożyli szereg gratulacji. Głos zabrała Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podkreślając niezmienny kierunek szkoły- zdrowie i jego ochrona. Zebrani mieli okazję poznać sylwetkę Anny Borchers przybliżoną przez Panią Bożenę Ronowicz oraz wysłuchać wspomnień absolwentki pierwszego rocznika Pani Teresy Puchały. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili artyści scen lubuskich- Jakub Kotowski i Bartłomiej Stankowiak.

Ten wspaniały jubileusz był również okazją do nagrodzenia siedmiu pracowników Medyka, którym serdecznie gratulujemy wyróżnienia przez Panią Marszałek.

W trakcie uroczystości został odsłonięty obraz Anny Borchers, osoby która – mimo wielu przeciwności losu i postępującej choroby oczu – ukończyła szkołę dla nauczycielek i sama uczyła Samarytanki pracy w ochronkach i szpitalach. Stworzyła Seminarium Wychowawczyń Przedszkolnych. Placówka ta uzyskała status naukowy. Jej podręcznik do wychowania obowiązywał na terenie przedwojennych Niemiec. Z jej inicjatywy w dawnej Zielonej Górze powstał szpital (obecnie Szpital Uniwersytecki) i sierociniec, w którym siedzibę ma nasz Medyk.

Ponad stuletni budynek przy ulicy Wazów po licznych renowacjach prezentuje się bardzo okazale i na stałe wpisał się w krajobraz centrum miasta i jego mapę edukacyjną.

1 września 1959 roku powstało Państwowe Czteroletnie Liceum Pielęgniarstwa, początkowo na Wzgórzach Piastowskich (obecnie siedziba Biskupa), a od roku szkolnego 1960/1961 placówka zajęła budynek przy Wazów 44. Po dziesięciu latach rozszerzono kształcenie o szkołę policealną zmieniając tym samym nazwę na Zespół Szkół Medycznych. Od 1984 patronuje szkole laureatka nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curii. W 1994 nastąpiła zmiana nazwy i powstało Regionalne Centrum Kształcenia Medycznego, które po trzech latach przekształcono w Medyczne Studium Zawodowe. Na obecne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Medyk składa się również Szkoła Policealna. Mimo zmian nazwy placówka zachowuje jednolity kierunek nauczania.

Obecnie szkoła prowadzi kształcenie na ponad dziesięciu kierunkach w zawodach medycznych. W świetnie wyposażonych pracowniach uczniowie poznają techniki masażu, przygotowują się do zawodów opiekuńczych, pracy w aptekach, gabinetach diagnostycznych, stomatologicznych czy gabinetach kosmetycznych. Placówka jest przygotowana do prowadzenia zajęć dla ponad 500 słuchaczy oraz różnego rodzaju innych form kształcenia: kursów, konferencji, warsztatów. Absolwentów Medyka można spotkać w niemal wszystkich placówkach medycznych oraz salonach kosmetycznych na terenie miasta i regionu.

Skip to content